Látogatók száma

2011. november 11., péntek

16. Fontos-e a vésztartalék képzése és a meglevő vagyon védelme?

A 11. bejegyzésemben, mely a pénzügyi életünk megfelelő alapokra építéséről szólt, kifejtettem, mennyire fontosnak tartom a vésztartalék meglétét, illetve a meglevő vagyon védelmét.
Ha megfontoltan végiggondolod, akkor talán Te is belátod, hogy vésztartalék képzése nem luxus vagy szeszély, hanem életed elengedhetetlen részeként szükséglet. Mondhatnám úgy is, hogy az emberi élet elég hosszú, és viszonylag sok nehézséget tartalmaz, ezért szinte biztos, hogy került olyan helyzetbe, amikor hirtelen pénzre lesz szükséged.

Azt hiszem, az emberek többsége ilyenkor vésztartalék hiányában mindenféle kölcsönt (személyi hitel, hitelkártya, áruhitel...) próbál meg felhajtani magának - bele sem gondolva, hogy ez mennyibe is kerül neki, illetve akár egy adósság-spirálba is kerülhet. Ha azonban megfelelő mértékű vésztartalékkal rendelkezik, akkor van mihez nyúlnia, így elkerülheti ezeket a veszélyeket.

Mit értek megfelelő mértékű vésztartalék alatt? Ez leginkább a személyes helyzetedtől függ, de a mostani gazdasági helyzetben akkora vésztartalékra lenne szükséged, mely fedezi kb. féléves megélhetési költségeid. És itt jön a dolog legnehezebb része: ennek eléréséhez erőfeszítéseket kell tenned, ugyanis magától - sajnos - nem gyűlik össze. (Talán ezért sem olyan „népszerű” és közismert a vésztartalék fogalma.)

Először is tisztában kell lenned, valójában mennyi pénzre van szükséges ahhoz, hogy megélj egy hónapban. Ha eddig nem készítettél költségvetést, akkor most ideje elkezdened, ugyanis tisztában kell lenned azzal, hogy havonta milyen bevételekre számíthatsz, illetve mire költesz, és mennyi pénzt adsz ki a kezedből. Javaslom, hogy minden tételt, bevételt és kiadást tüntess fel, természetesen valamilyen szinten csoportosítva. (Erre használhatsz különböző költségvetés-készítő, illetve táblázatkezelő programokat, üres papírlapot vagy a 6. bejegyzésemben ajánlott KöltségŐr honlapot) Miután mindent sikerült összeírnod, teljeskörű információval rendelkezel a pénzmozgásaiddal kapcsolatban és ki tudod szűrni, pontosan mire van szükség ahhoz, hogy megélj egy adott hónapban és az mennyibe is kerül.

Ha a havi megélhetésedhez 150.000,- Ft-ra van szükséged (rezsi, hiteltörlesztés, élelem,...), akkor a 900.000,- Ft-os vésztartalékkal kellene rendelkezned (150.000,- Ft/hó x 6 hó). Természetesen ez a mai gazdasági körülmények között hatalmas összegnek tűnhet, és felmerül a kérdés, hogy Honnan szedjek össze ennyi pénzt?”, illetve Miért kell ilyen nagy összeg?

A megfelelő vésztartalék felépítéséhez, összegyűjtéséhez valóban szép kis összegekre van szükség, azonban nem felejthetjük el, hogy bizonytalan időket élünk. Itt nem csak a mostani gazdasági válságra, illetve a devizaárfolyamok elszállására” gondolok, hanem arra, hogy az életünk során bármikor szembesülhetünk „nehéz helyzetekkel, időszakokkal. Akár egyik napról a másikra elveszíthetjük az állásunkat, hiszen már régen véget értek azok az idők, amikor a cégek és alkalmazottaik kölcsönösen lojálisak voltak egymáshoz (másképpen mondva megszűntek a nyugdíjas-állások). Ezen kívül a vészhelyzetek - hirtelen betegség, baleset, rokkantság, haláleset - sosem jönnek jókor és még sokba is kerülnek.

Megértem, hogy ha jelenleg nem rendelkezel megfelelő mértékű vésztartalékkal, akkor soknak találod az általam javasolt, féléves megélhetéshez elegendő (150.000,- Ft/hó havi szükségletnél 900.000,- Ft-os vésztartalék) összeget - de gondolj bele, hogy minden viszonylagos. Ha végiggondolod, mekkora összeget kellene összegyűjtened ahhoz, hogy idős korodban ne kelljen nyomorognod és megfelelő életszínvonalban élhesd napjaid, akkor belátod, ahhoz képest a megfelelő mértékű vésztartalék összegyűjtése szinte gyerekjáték.

Lehet, hogy hihetetlennek fogod tartani, de tényleg egyszerűen megvalósítható: csak el kell kezdeni a megtakarítást (persze nem mindegy, hogy hol és milyen formában, de erre térjünk vissza kicsivel később). Igyekezz ezt is úgy kezelni, mint a többi pénzügyi célodat: hozz létre egy tervet, mikor/hogyan/mennyi időn belül szeretnéd megvalósítani és ezt ültesd át a gyakorlatba.

Első lépésként nézd át, hogy mennyit költesz havonta, és ebből mennyi megy el megélhetésre (élelmiszerre, ruházkodásra, rezsire és hiteltörlesztésre). Ha így meghatároztad a havi költséged, szorozd meg hárommal - ezáltal lőtted be” az első célod.

A vésztartalék első állomása” 150.000 Ft-os havi megélhetési költségnél 450.000,- Ft-os összeget jelentene, és ennek elérését különböző időtávra tervezheted. Amennyiben 2 év alatt szeretnéd ezt az összeget összegyűjteni, akkor havonta 18.750,- Ft-ot, míg 5 éves időtávnál 7.500,- Ft-ot kellene félretenned - folyamatosan, minden hónapban. Legjobb lenne, ha a vésztartalékra szánt összeget is hasonlóan kezelnéd, mint a többi más költséged, számlád. (Meglepő, hogy nagyon sokan hajlandóak havonta magas kamatokat, törlesztéseket fizetni a hitelkártyájuk miatt, miközben nevetségesnek találják először saját magukat kifizetni.)

Nem akarom feltalálni a spanyolviaszt, de több módon is előteremtheted a megtakarításhoz szükséges összeget, de a fő irányelved legyen a takarékosság, bármilyen utat is választanál. Mivel a vésztartalék elsődleges célja, hogy könnyen hozzáférhető legyen, amikor szükséged van rá, illetve biztonságban is kell tudnod, ezért erre a célra elsősorban a bankszámlák a legalkalmasabbak a rövid(ebb) futamidejű állampapírokkal és pénzpiaci alapokkal együtt.

Természetesen nem árt, ha olyan bankot keresünk,
  • amely tőkeerős, így biztonságban tudhatjuk a pénzünket;
  • ahol a bankszámlához kapcsolódó költségek minimálisak legyenek (lehetőleg ingyenes - bár mostanában szinte Dunát lehetne rekeszteni a 0 Ft-os bankszámlát ígérő hirdetésekkel, azonban ezeknek mindig feltételei vannak, amit nem mindenki tud teljesíteni);
  • ahol az elérhető kamat - akár lekötés nélkül is - közel essen a mindenkori infláció mértékéhez (sajnos a bankszámlák kamatai még lekötés esetén is az infláció alattiak, így a pénzünk hosszabb távon mindenképp veszít az értékébőn, azonban nem mindegy, hogy mennyit).
Véleményem szerint a vésztartalék összegyűjtésére szánt bankszámlához nem szükséges bankkártyát igényelni, ugyanis ezzel kerülhető el, hogy rájárjunk” a bankszámlára, amikor egy kisebb-nagyobb összeg összegyűlt rajta. Igyekezz úgy tekinteni a vésztartalékodra, mint valami biztosításra, amelyre óvatosan ügyelsz. Csak olyankor nyúlj hozzá, amikor tényleg vészhelyzet” van és sürgősen pénzre van szükséged - közben nem felejtve, hogy a vésztartalékot folyamatosan táplálni kell”.

Leginkább a rendszerességen van a hangsúly, ezért akár kisebb összeggel is, de kezdj hozzá ma a megtakarításhoz - hálás leszel majd magadnak ezért, amikor majd szükséged lesz a pénzre. Ha érdekel, hogy a magam részéről mely bankokat, mely bankszámlákat tartom megfelelőnek vésztartalék képzésére, akkor vedd fel velem a kapcsolatot bármelyik elérhetőségemen (pl. e-mail-ben).

Bejegyzésem másik témája a meglevő vagyon védelme”, amely alatt lényegében a különböző vagyonbiztosításokat értem.

Számtalanszor találkoztam azzal a véleménnyel, Nincs szükségem lakásbiztosításra, úgysem történik velünk semmi”, illetve a CASCO-ra kiadott összeg ablakon kidobott pénz” - holott úgy gondolom, fontos, hogy az értéktárgyaink, vagyonunk mindig az aktuális értékükön legyenek biztosítva.

Azt hiszem, mindegyikünknek elég nagy erőfeszítésébe kerül/került, hogy a mostani vagyonát (ami lehet lakás, autó, ékszer vagy bármi más, szívének kedves dolog) megszerezze, gyarapítsa - de sokan hajlamosak megfeledkezni arról, hogy a megszerzett vagyonra vigyázni kell. Ha az egyre szaporódó természeti csapásokra, a bűnözésre, vagy a sima balszerencsére” gondolunk, akkor beláthatjuk, sok olyan dolog történhet életünkben, amely vagyonunk, vagyontárgyaink rongálódásával vagy megsemmisülésével fenyeget.

Emiatt tartom fontosnak a lakásbiztosítás (illetve pl. autó esetében a CASCO-biztosítás) meglétét, amelyet időnként - úgy három-öt évente - frissíteni, aktualizálni kell, mert a piacon újabb, kedvezőbb konstrukciók, biztosítási termékek jelenhettek meg.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.