Látogatók száma

2012. november 8., csütörtök

23. Újabb életjel, avagy nem tűntem el...

Nemrég vettem észre, hogy az utolsó bejegyzésem közzététele óta már több mint fél év telt el... Gondolom, sokan már azt hittétek, végleg megszűnt a blog - ahogy pár bejegyzéssel ezelőtt is írtam, a nap sajnos(?) csak 24 órából áll.

Talán mentségemül szolgálhat, hogy október elején megszületett a harmadik gyermekem, így már két kislány és egy kisfiú büszke apukájának mondhatom magam. Hozzá kell tennem, hogy a (most már nagy)családom, illetve a főállásom teljes mértékben kitöltik az időmet, azonban annyi mindenről szeretnék írni a blog keretein belül, hogy nem szívesen hagynám veszni.

Nagyon fontosnak tartom a gyermekeink jövőjéről való gondoskodást, illetve a pénzügyi nevelésüket - erről még szeretnék pár bejegyzést írni, amennyiben Ti is fontosnak, érdekesnek találnátok. Emellett apróbb(?) változásokat is tervezek a blogon belül, ugyanis igyekszem letisztítani a blog profilját, külön blogba gyűjteni a nem pénzügyi témájú bejegyzéseket. Remélem, azt a blogot is többen olvassátok majd...

Mindenesetre mindezek megvalósításával kapcsolatban ezúton is szeretném türelmetek kérni. Addig is szívesen venném visszajelzésetek a terveimre, illetve a blog korábbi bejegyzéseire vonatkozóan - legyen az akár pozitív vagy negatív...

Terveim megvalósítása érdekében emellett ezúton szeretném a segítségetek kérni, ugyanis a blogom írásához társ-szerzőt keresek. Amennyiben ismerőseitek. barátaitok között van valaki:
  • aki pénzügyi területen dolgozik (nem idegen neki a blogom témája);
  • szeretné megosztani tudását, gondolatait másokkal;
  • fantáziát lát egy blog írásában és szívesen együttműködne személyemmel,
kérem, jelezzétek e-mail útján, hogy felvehessem vele a kapcsolatot (vagy neki szóljatok a társ-szerzői lehetőségről). Segítségetek előre is köszönöm!

2012. április 18., szerda

22. Miért pont a KMD-t ajánlom?

Gondolom, sokak fejében megfordult már, hogy „elkötelezett nyugdíjaktivistaként” miért ajánlok a blogomon egy teljesen más témába vágó dolgot...

A válasz nagyon egyszerű: tisztában vagyok azzal, hogy a mai gazdasági helyzetben, körülmények között mindenkinek nagyon nehéz megoldani az öngondoskodást (mégha tisztában is van azzal, hogy ez mennyire fontos)éppen ezért folyamatosan keresem a lehetőségeket, mellyel segíthetek átlendülni a „mindennapok pénzügyi gondjain”, így talán mindannyian elérhetjük az igazi anyagi függetlenséget.

Nemrég hallottam/olvastam egy idézetet Robert T. Kiyosakitól, mely szerint „A világ leggazdagabb emberei ma hálózatot építenek. A többiek pedig állást keresnek.” Azt hiszem, ezt szinte mindent elmond arról, miért is látom a lehetőséget a „hálózatépítésben” – akkor is, ha nem igazán mondhatom magam ízig-vérig hálózatépítőnek a „bennem lappangó előítéletek” miatt.

A „Keresd magad degeszre!” (röviden KMD) ötlete két fiatal, magyar vállalkozó fejéből pattant ki, mely teljes mértékben kihasználja az internet előnyeit a hálózatépítés területén, az online marketing eszközeit használva. Az általuk kitalált, működtetett rendszer teljesen igyenesen és automatizáltan egy hatékony eszközt nyújt számodra a pénzkereséshez. Mielőtt azonban belevágnál, hogy részletesen megismerd, kérlek:
  • szabadulj meg mindenféle esetleges előítéletedtől, mely a hálózatépítéssel és az MLM-rendszerekkel kapcsolatosak (Bárki bármit mondjon, az MLM-rendszerek napjaink leghatékonyabban működő értékesítési rendszerei.);
  • igyekezz teljes nyitottsággal fogadni az új dolgokat, ne fordíts kapásból hátat az ismeretlen dolgoknak;
  • végezetül légy türelmes és kitartó, a fontos változások nem tudnak egyik napról a másikra megtörténni.

Amennyiben Te is látod a lehetőséget a KMD-ben, és élni szeretnél vele, mindössze a következőket kell tenned:
  • Kattins az oldal alján levő képre, vagy erre a linkre, és a megjelenő honlapon, kérlek, regisztrálj a neved és e-mail címed megadásával. (Ha gondolod, keress meg e-mailben, hogy kapcsolatban maradhassunk és szükség esetén segíthessek Neked.)
  • Az érkező hírleveleket (kb. 6-7 levélről van szó) olvasd el figyelmesen – a végére valószínűleg meg fogod érteni a KMD zsenialitását, át fogod látni a működését.
  • Aktiváld a webirodád, ugyanis csak ennek birtokában tudsz a későbbiekben pénzt keresni. Ezzel kapcsolatban is minden szükséges információt és segítséget e-mailben kapsz majd meg.
  • Igyekezz másokkal is megismertetni a KMD-rendszerét, akár a közösségi oldalakon (iwiw, Facebook...), akár honlapokon/blogokon vagy e-mail üzenetek, hirdetések útján.
  • A további leveleket is figyelmesen olvasd el, ugyanis ezeken keresztül értesülhetsz különböző befektetési lehetőségekről, szolgáltatásokról. Ha valamelyiket szimpatikusnak, anyagi lehetőségeidhez mérten megfelelőnek tartod, csatlakozz. Ez is nagyon fontos, mert a hálózatod, mely a KMD segítségével felépül, csak így termelhet pénzt számodra.

 


2012. március 20., kedd

21. Honlapajánló ismét - Keresd magad degeszre

Jelen bejegyzésemben kissé elkanyarodnék a blogom eredeti, fő témájától: egy honlapot szeretnék a figyelmedbe, figyelmetekbe ajánlani...

Ahogy egy korábbi (14-es számú) bejegyzésemben is írtam, igyekszem nyitott szemmel járni a világban, keresve a lehetőséget, mellyel közelebb kerülhetünk céjainkhoz. Legyen ez akár a gondtalan, független élet vagy akár csak(?) az öngondoskodás megteremtése.

Így bukkantam rá a "Keresd magad degeszre" honlapra, melyet két fiatal magyar vállalkozó talált ki és valósított meg. Ezt a forradalmian új rendszert azért hozták létre, hogy általa mindenki megtehesse mindazt, amit igazából szeretne...

Mit szólnál hozzá, ha egyszer (akár rövid időn belül) szabadon élhetnél, minden kötöttségtől, munkahelytől és anyagi problémától mentesen? Azt gondolod, hogy mindez csak álom és egyébként is csak keveseknek adatik meg?

Tegyél most egy próbát! Az általuk kidolgozott rendszer, program mára futótűzként terjed az interneten, melyre ezúton szeretnélek meghívni Téged. Kattins az alábbi képre vagy erre a linkre és adj nekik mindössze 2 percet, hogy bemutathassák: ebbe most Te is könnyedén belevághatsz.

Keresd Magad Degeszre - Ebből Te sem maradhatsz ki!

Mindez garantáltan nem a szerencséden fog múlni,  hanem csakis Rajtad!

Ha kicsivel többet szeretnél megtudni a rendszerrel kapcsolatban, ajánlom figyelmedbe az alábbi kisfilmet:

A program megálmodói/alkotói (Levente és Tamás) nevében is előre köszönöm, ha megnézed a weboldalt.




2012. január 28., szombat

20. (Most) Vegyünk-e lakást minimális önerővel?


Az elmúlt hónapokban többször hallottam (elsősorban kormányzati oldalról), hogy saját tulajdonú lakás minden embernek joga...

Lehet, hogy ezzel nem leszek túl népszerű, de véleményem szerint a saját tulajdonú lakás nem jog, hanem lehetőség!

Hihetetlennek tűnik, de Magyarországon tíz lakásból kilenc magántulajdonban van, amivel az Európai Unión belül (vagy talán világ összes országát tekintve) éllovasnak számítunk. A bérlakások arányát tekintve azonban sereghajtóknak számítunk - a szociális bérlakások 5%-os arányát tekintve. (Más európai országokban a saját tulajdonú lakások aránya 40-50% között mozog.)

Lényegében megértem, sokan miért tartják/tartották fontosnak, hogy saját tulajdonú lakásban lakhassanak, hiszen elég sok évet eltöltöttem különböző bérelt lakásokban – azok minden bizonytalanságával együtt. Talán emiatt is fordulhatott elő, hogy sokan minimális önerővel belevágtak a „saját lakás-projektbe”: olyan mértékű hiteleket vettek fel, amelyek törlesztése a hitel felvételekor is nehezen volt megoldható. Az elmúlt időszak sajnálatos eseményei miatt rengeteg ember/család került nehéz helyzetbe, egyre nehezebbé (sok esetben „lehetetlenné”) vált a hitel törlesztése és akár el is veszthették a lakásukat...

Talán ezért is érdemes lenne megvizsgálnunk, jó döntés-e minimális önerővel megvásárolni saját tulajdonú lakásunkat...

Erre vonatkozóan egy „gondolat-kísérletet” szeretnék bemutatni: tegyük fel, hogy egy fiatal pár szeretné megvenni életük első, saját lakását. Ki is néztek maguknak egy kétszobás, téglaépítésű, 45 m2-es lakást egy kb. 5 éve épült társasházban 12.500.000,- Ft-ért. (Tisztában vagyok azzal, hogy mostanában eléggé „beállt” az ingatlanpiac – nagyon sok lakás eladó, alig van rá kereslet, így viszonylag olcsón lehetne megfelelő lakáshoz jutni.)

A jelenleg érvényben levő szabályok szerint a lakás megvásárlásához minimum 25%-os önerővel kell rendelkezni, ez a „minta-párunk” esetében 3.125.000,- Ft-ot jelent, amelyet valami úton-módon elő is teremtenek, így a lakás vételárának fennmaradó részét (75%-át, azaz 9.375.000,- Ft-ot) oldanák meg lakáshitelből.

A bankok jelenlegi (2012. január végi) hitelajánlatait végigböngészve láthatjuk, hogy 9.375.000,- Ft hitelösszeg havi törlesztése kb. 90.000-95.000,- Ft között alakul, 20 éves futamidővel és átlag 10,5-11,0%-os THM-mal számolva.

A mostani gazdasági helyzetben egyáltalán nem biztos, hogy bárhol-bármelyik banktól megkapnánk a szükséges hitelösszeget, de tételezzük fel, hogy a „minta-párunk” megkapja, HUF-alapon, 95.000,- Ft/hó törlesztéssel, 20 éves futamidőre. (Ilyen összegű törlesztéshez azonban kb. 285.000,- Ft-os havi nettó fizetést/bevételt kell igazolni, ami nem könnyű feladat.) Feltételezve, hogy a teljes futamidő alatt nem változik a törlesztés mértéke, a 9.375.000,- Ft hitelre összesen 22.800.000,- Ft-ot fizetnek vissza (95.000,- Ft/hó x 12 hó/év x 20 év).

Van azonban másik út, más lehetőség is: egy ideig lakást bérelni, mellette takarékoskodni, hogy növelhessük az önerőt, és csak utána belevágni a „saját lakás-projektbe”...

Tegyük fel, hogy a „minta-párunk” első lépésként inkább egy lakást bérel 5 évig, emellett lakáselőtakarékosságba kezdenek mindketten, ezzel igyekezve növelni az önerejüket...

A lakások bérleti díja mostanában 1.400-1.500 Ft/m2 körül alakul Budapesten, így ha „minta-párunk” kibérel egy 35 m2-es, másfél szobás lakást, akkor kb. 52.000,- Ft/hó bérleti díjjal számolhatnak. Emellett mindketten kötnek egy-egy lakástakarékpénztári szerződést 20.000-20.000,- Ft/hó díjjal, így maximálisan kihasználhatják az állami támogatást (éves befizetés 30%-a, de legfeljebb 72.000,- Ft). Így 5 év alatt az addig meglevő önerejükhöz (3.125.000,- Ft-hot) további 3.120.000,- Ft-ot tudnak hozzátenni (2 x 20.000,- Ft/hó x 12 hó/év x 5 év x 1,3).

A takarékoskodásuknak köszönhetően így 5 év múlva 6.245.000,- Ft önerővel rendelkeznek, így az eredeti példában szereplő 45 m2-es, kétszobás lakás megvásárlásához már csak(?) 6.255.000,- Ft hitelösszegre lenne szükségük (feltételezve, hogy a lakás vételára nem növekedett).

A banki hitelajánlatok alapján 6.255.000,- Ft hitel esetén hasonló futamidő és THM mellett 61.000-65.000,- Ft/hó törlesztéssel számolhatunk, melyhez elegendő kb. 195.000,- Ft/hó havi nettó fizetést/bevételt igazolni.

Havi 65.000,- Ft-os törlesztéssel számolva a 20 éves futamidő alatt „minta-párunk” a 6.245.000,- Ft-os lakáshitelre összesen 15.600.000,- Ft-ot fizet vissza (futamidő alatt változatlan törlesztőrészlettel számolva). Ha ehhez hozzáadjuk a lakásbérlés összes költségégét (52.000,- Ft/hó x 12 hó/év x 5 év = 3.120.000,- Ft), akkor 18.720.000,- Ft-ot kapunk, amely 4.080.000,- Ft összeggel kevesebb, mint a minimális önerő esete.
A fentiek miatt úgy érzem, sokkal jobban megéri pár évet várni, és (a körülményekhez képest) gyűjtögetni az önerőnket, mert így sokkal többet spórolhatunk és biztosabban megkaphatjuk a szükséges hitelt.

Nem beszélve arról, hogy a példánk esetében csak az első 5 évben kell számolni havi 92.000,- Ft-os kiadással, így a hitel törlesztése már „megúszható” 65.000,- Ft/hó összegből. Minimális önerő esetén a hitel törlesztése havi 95.000,- Ft-os „terhet” jelentett volna, a teljes – 20 éves – futamidőn keresztül. Szerinted melyik megoldás éri meg jobban? Ha ezt valaki elmondta volna Neked korábban, hogyan döntöttél volna?





2012. január 25., szerda

19. Életjel, avagy újra itt...

Lassan már két hónap telt el az utolsó bejegyzésem óta...

Nem tűntem el, de az elmúlt időszak kissé(?) zűrösre sikeredett: decembert lényegében karácsonyi készülődéssel töltöttük, illetve a kisfiam első születésnapját ünnepeltük. Emellett a munkahelyemen is elég sok tennivalóm akadt és akad mostanában is.

Annyi változás azonban történt, hogy január 1-től kezdve szüneteltetem a vállalkozásom, ugyanis az elmúlt évben egyáltalán nem tudtam annyi időt fordítani rá, amennyi szükséges lett volna. Hiába: a nap is csak(?) 24 órából áll... Egyszerűen nem tudtam a vállalkozásomra időt szakítani a családom és a főállásom mellett.

Ennek ellenére folytatni szeretném a blogom, hátha az itt leírt dolgokat hasznosnak találjátok. (Szívesen venném a visszajelzésetek, legyen az akár pozitív vagy negatív... Jó lenne tudnom, mit is gondoltok mindarról, amit a blogomon olvastok.) Amennyiben úgy gondolnátok, hogy szeretnétek tisztábban látni a pénzügyeitek terén, kíváncsiak vagytok egy külső, elfogulatlan szemlélő véleményére, szívesen állok rendelkezésetekre - mégha "pénzügyi közvetítőként" nem is tudok segíteni (de meg tudom adni, egyes dolgokkal kihez lenne érdemes fordulni).